Haiti’de ‘Barbekü’ şiddeti: Çeteler binlerce tutukluyu serbest bıraktı

Haiti’nin başkenti Port-Au Prince’te silahlı çeteler, kentteki başlıca hapishaneyi basıp binlerce tutukluyu serbest bıraktı. Haitili bir gazeteci, hapiste tutulan yaklaşık 4 bin kişinin çoğunun firar ettiği bilgisini verdi. Hapistekiler arasında, 2021’de Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin öldürülmesiyle suçlanan çete üyeleri de bulunuyordu.

HAİTİ HÜKÜMETİ, OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETTİ

Latin Amerika’nın en yoksul ülkesi Haiti’deki şiddet olayları son yıllarda iyice kötüleşti. Başbakan ve Cumhurbaşkanı Vekili Ariel Henry’nin devrilmesini amaçlayan çeteler, başkent Port-au-Prince’in yüzde 80’ini kontrolleri altında tutuyor. Şiddet olaylarındaki son artış, 29 Şubat Perşembe günü Henry’nin Nairobi’ye gidip Haiti’ye Kenya öncülüğündeki bir uluslararası gücün konuşlandırılmasını görüşmesiyle başladı. “Barbekü” lakaplı çete lideri Jimmy Cherizier, başbakanın devrilmesi için koordineli bir saldırı ilan etti.

Ülkedeki şiddet olaylarının tırmanması üzerine, Haiti hükümeti, dün akşam olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Hükümet, düzeni sağlamak amacıyla, batı bölgeleri boyunca derhal yürürlüğe girmek üzere 72 saat boyunca sokağa çıkma yasağı da ilan etti. Buna göre, söz konusu yasak, 3-6 Mart arasında, 18.00-05.00 saatleri arasında geçerli olacak.

CUMARTESİ GECESİ HAPİSHANEYE SALDIRI BAŞLADI

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, başkent Port-au-Prince’teki bazı katliamların arkasındaki isim olduğu düşünülen eski polis memuru Cherezier, “Hepimiz, başkentteki ve çevre bölgelerdeki silahlı gruplar birleşmiş durumda” diye konuştu. Son silahlı saldırılarda dört Haitili polis memuru öldü, beş kişi de yaralandı. Haiti’deki Fransa Büyükelçiliği, başkent çevresine gidilmemesi çağrısı yaptı. Haiti Polis Sendikası, orduyu hapishaneye yardıma çağırmıştı, ancak hapishaneye cumartesi gecesi saldırı başladı.

3 Mart Pazar günüyse, hapishanenin kapıları açıktı ve herhangi bir görevli görülmüyordu. Hapishanede çalışan bir gönüllü, aralarında eski cumhurbaşkanı Moise’ye yönelik suikast nedeniyle hapse atılan Kolombiyalı eski askerlerin de bulunduğu 99 mahkumun çapraz ateşte ölme korkusuyla hapishanede kalmayı seçtiklerini açıkladı.

Haiti’deki şiddet, Cumhurbaşkanı Moise’nin öldürülmesinden sonra iyice arttı. Moise’nin yerine kimse geçmedi ve 2016’dan bu yana seçim de yapılamıyor. Siyasi uzlaşmaya göre 7 Şubat’a kadar seçilmemiş Başbakan Henry görevi bırakacak ve seçime gidilecekti. Ama bu ikisi de gerçekleşmedi. Birleşmiş Milletler (BM) ocak ayında, Haiti’de çete şiddeti nedeniyle son bir yılda 8 bin 400’den fazla kişinin öldüğünü açıklamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir