MediaTek, Samsung’a Yonga Setleri İçin İndirim Yapabilir

MediaTek bu yılın sonlarında Dimensity 9400 adında yeni bir çip piyasaya sürerek Qualcomm’la rekabeti genişletmeyi planlıyor. MediaTek’in Samsung’a çiplerini daha ucuz akıllı telefonlarında kullanması için özel bir indirim sunduğuna dair bir söylenti var.

Şirket farklı Android telefon üreticilerinden sipariş almayı umuyor ancak bu başarının büyük sayılabilmesi için Samsung’u ikna etmesi gerekiyor. Ancak görünen o ki Samsung’un Qualcomm ile anlaşması var, dolayısıyla MediaTek’in çipleri Samsung’un üst düzey amiral gemisi modellerinde değil, yalnızca bütçe dostu telefonlarında kullanılabilir.

MediaTek, Samsung’tan sipariş alabilirse bu onlar için önemli bir başarı olacaktır çünkü Samsung dünyanın en büyük Android telefon üreticilerinden bir tanesi. Bu sipariş MediaTek’in pazar payını artırmasına yardımcı olacak ve gelecekte daha fazla iş anlaşması için fırsatlar yaratacaktır.

Samsung’un şu anda MediaTek’in yakında çıkacak olan Dimensity 9400 yongasını cihazlarında kullanmakla ilgilenmediği görülüyor. Bu çip, Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 4 çipine benzer, TSMC’nin ikinci nesil 3nm süreci adı verilen yeni bir teknoloji kullanılarak üretiliyor. Samsung, gelecek yıl Galaxy S25 telefonlarında yeni nesil yonga setlerini kullanmak üzere Qualcomm ile zaten bir anlaşma yapmıştı. Ancak Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 yongasının maliyetinin SoC başına 200 ABD doları olduğu tahmin ediliyor ve Snapdragon 8 Gen 4’ün selefinden daha pahalı olduğu söyleniyor.

Bu nedenle Samsung, gelecekte Qualcomm’a sipariş vermek yerine kar marjlarını önceliklendirebilir ve diğer seçenekleri değerlendirebilir. Neyse ki Samsung’un başka seçenekleri de var. MediaTek’i alternatif olarak değerlendirebilirler veya kendi Exynos çip serisini kullanabilirler. MediaTek, Dimensity 9400 yongasını Samsung’un kendi yongasını üretme maliyetinden daha ucuza getiren indirimler sunarsa, gelecekte bir ortaklık olasılığı söz konusu olabilir. Ancak MediaTek şimdilik büyük bir adım atıp Dimensity 9300 ve Dimensity 9400 çiplerini Samsung’a önermek yerine, düşük kaliteli çiplerde fiyat indirimi sunarak küçük adımlar atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir